cak logo

Základní informace k advokátním úschovám

 

Co je to advokátní úschova?

Advokát je podle zákona o advokacii osobou oprávněnou spravovat cizí majetek, včetně přijímání peněz a listin do úschovy za účelem jejich vydání dalším osobám. Svěřením peněz nebo jiného majetku klienta advokátovi vzniká tzv. advokátní úschova. Tu advokát vykonává na základě smlouvy s klientem a podle jeho pokynů. Povinnosti týkající se úschovy jsou upraveny zákonem a stavovským předpisem.

Mám právo vybrat si advokáta pro provedení úschovy?

Ano. Každý má právo na svobodnou volbu advokáta; to platí i pro advokátní úschovy. Nikdo nemůže klienta nutit, aby např. při koupi nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře uzavřel dohodu s předem stanoveným advokátem. 

Jak se advokátní úschova provádí?

Klient uzavírá s advokátem písemnou smlouvu o úschově, popř. smlouvu svěřenskou, ze které jsou kromě uschovatele oprávněny rovněž třetí osoby. Ve smlouvě jsou stanovena práva a povinnosti stran, včetně povinností advokáta, zejména pokud jde o vydání předmětu úschovy. Obsah smlouvy záleží vždy na individuálních potřebách klienta a jeho pokynech. Advokát přijímá peněžní prostředky do úschovy pouze jejich vložením na účet úschovy, nebo bezhotovostním převodem na účet úschovy. Je zakázáno, aby advokát peněžní prostředky z úschovního účtu vybíral v hotovosti nebo na ně v hotovosti peněžní prostředky vkládal. Je tedy vyloučena možnost, aby klient svěřil advokátovi hotovost za účelem jejího vložení na účet úschovy. Vklad musí provést vždy klient, a to buď složením hotovosti u peněžního ústavu s následným poukázáním na účet úschovy nebo bezhotovostním převodem.

Na jakém účtu jsou peníze uschovány?

Peněžní prostředky musí být uloženy pouze na zvláštním účtu advokátní úschovy (tzv. „účet úschovy“) u banky nebo pobočky zahraniční banky anebo spořitelního a úvěrního družstva (dále jen „peněžní ústav“) označeném jako „advokátní úschova“, jehož majitelem je advokát. Pokud advokát vykonává advokacii ve sdružení, může být majitelem účtu úschovy jiný společník sdružení. Pokud advokát vykonává advokacii jako společník společnosti, musí být majitelem účtu tato společnost. Advokát je povinen vést na jednom účtu úschovy pouze jednu úschovu, aby se tím odlišily prostředky více klientů z více obchodů (tj. z různých úschov). Pokud by advokát chtěl na jednom úschovním účtu provést další úschovu, musí původní úschovu nejprve zcela vypořádat v souladu se smlouvou, na jejímž základě se úschova realizuje (tj. smlouva o úschově, svěřenská smlouva atp.). Jinými slovy před vložením nových peněžních prostředků na daný účet úschovy musí být z účtu úschovy vyplaceny veškeré peněžní prostředky z předchozí úschovy. Teprve tehdy je oprávněn realizovat na tomto účtu novou úschovu.

Mám možnost sledovat pohyb na úschovním účtu?

Před přijetím peněžních prostředků na účet úschovy má advokát povinnost písemně informovat klienty (tj. složitele a oprávněného, je-li účastníkem smlouvy) o těchto skutečnostech:

  1. o povinnosti přijmout převzaté peněžní prostředky pouze na účet úschovy,
  2. o podmínkách a omezeních při nakládání s peněžními prostředky na účtu úschovy; to zahrnuje zákaz vkladů a výběrů peněžních prostředků na úschovním účtu a povinnost advokáta nakládat s peněžními prostředky pouze v souladu se smlouvou, na jejímž základě se úschova realizuje,
  3. povinnosti peněžního ústavu zaslat složiteli a oprávněnému potvrzení o tom, že vede účet úschovy a které obsahuje číslo účtu úschovy a kontaktní údaje složitele a oprávněného, je-li stranou smlouvy,
  4. o podmínkách změny údajů sdělených peněžnímu ústavu; pokud dojde ke změně údajů na straně některého z klientů, advokát tuto změnu oznámí bez zbytečného odkladu bance za účelem odeslání nové notifikace klientům (viz níže).

Další povinnost před přijetím peněžních prostředků na účet úschovy zahrnuje povinnost advokáta elektronicky sdělit peněžnímu ústavu:

  1. kontaktní údaje složitele a oprávněného, je-li stranou smlouvy, a to pro účely odeslání potvrzení ze strany banky o tom, že vede účet úschovy s uvedením, kontaktních údajů složitele a oprávněného tak, jak byly advokátem peněžnímu ústavu nahlášeny.
  2. číslo účtů, na které má být převeden úrok z peněžních prostředků uložených na účtu úschovy; tato povinnost se týká situace, kdy úroky z peněžních prostředků mají připadnout někomu jinému než oprávněnému (tj. např. advokátovi v rámci jeho odměny).

Zákon přináší některé povinnosti rovněž peněžnímu ústavu, jenž vede konkrétní úschovní účet.

K těmto povinnostem patří zejména zasílání tzv. notifikací, jejichž prostřednictvím peněžní ústav klientům elektronicky potvrdí, že vede účet úschovy a sdělí klientům číslo účtu úschovy a kontaktní údaje složitele a oprávněného, které obdržel od advokáta.

Pokud klient takovouto notifikaci od banky neobdrží, bude to znamenat, že advokát porušil svou povinnost, což klientovi umožní aktivně se bránit před případnými pohyby na účtu úschovy, které by byly v rozporu se smlouvou. Stejným způsobem peněžní ústav postupuje tehdy, pokud advokát provede změnu kontaktních údajů.

Peněžní ústav rovněž neumožní, aby advokát z úschovního účtu vybíral hotovost nebo na něj hotovost vkládal. Dojde-li k pohybu na úschovním účtu, banka zašle na uvedené kontaktní údaje informaci, v níž uvede číslo účtu úschovy, čísla účtů, na něž byly peněžní prostředky převedeny a výši převedené částky. Klient si tak bude moci zkontrolovat, zda došlo k vypořádání úschovy v souladu se smlouvou.

Pokud by žádné potvrzení od banky nedostal, bude vědět, že advokát porušil svou povinnost a bude se moci bezprostředně začít bránit proti neoprávněnému nakládání s předmětem úschovy.

Zákon tak dává klientům možnost důsledné kontroly dodržování povinností ze strany advokáta. Je ovšem na klientech, zda této možnosti využijí – pokud advokát poruší svou povinnost oznámit peněžnímu ústavu kontaktní údaje stran smlouvy a klient toto porušení bude ignorovat, ponese důsledky takovéhoto svého jednání (resp. opomenutí jednání).

Co je to elektronická kniha úschov?

Česká advokátní komora vytvořila pro advokáty tzv. elektronickou knihu úschov, což je průběžně číslovaný registr úschov klientů konkrétního advokáta. Do této knihy jsou všichni advokáti povinni hlásit veškeré prováděné úschovy, čímž si Komora udržuje přehled o činnosti advokátů a umožňuje důslednější kontrolu při provádění úschov. Ohlášení podléhá jak převzetí prostředků do úschovy, tak jejich vyplacení.

Jaké mám další možnosti kontroly řádného plnění povinností advokáta?

Zákon upravuje rozsah informací, které advokát do této elektronické evidence vedené Komorou bez zbytečného odkladu odesílá. Jde o následující údaje:

  1. jméno, příjmení a evidenční číslo advokáta,
  2. číslo účtu úschovy,
  3. datum přijetí peněžních prostředků do úschovy; jde-li o opakující se plnění, datum přijetí prvního plnění,
  4. informace sdělené advokátem peněžnímu ústavu podle § 52h, tj. kontaktní údaje složitele a oprávněného, je-li stranou smlouvy a číslo účtů, na které má být převeden úrok z peněžních prostředků uložených na účtu úschovy,
  5. datum vyplacení peněžních prostředků.

Komora elektronicky zašle potvrzení o uložení nového záznamu o úschově, o změně záznamu a o ukončení úschovy složiteli a oprávněnému, je-li stranou smlouvy. Klient tedy bude dostávat notifikace nejen od peněžního ústavu, ale rovněž od Komory.

Jaká je odměna advokáta?

Odměna advokáta za úschovu peněz je vždy smluvní; advokátní tarif tuto otázku neupravuje. Na výši odměny se tedy musí advokát s klientem vždy dohodnout.

Může advokát s peněžními prostředky po dobu úschovy nakládat?

Platby z uložených prostředků klienta ve prospěch advokáta nebo jiných osob, zejména platba odměny advokáta, nejsou přípustné s výjimkou případů, kdy takovou platbu umožňuje právní předpis nebo pokud klient, za něhož má být platba provedena, k ní dal písemný souhlas anebo to vyplývá ze smlouvy uzavřené s klientem, popřípadě pokud platba byla nařízena rozhodnutím soudu nebo jiným k tomu oprávněným orgánem. Advokát nesmí přebírat ručení a poskytovat jakékoli půjčky nebo úvěry z prostředků klienta a provádět úschovu ve vlastní věci. Na úschovní účet nesmí advokát uložit vlastní peněžní prostředky.

Je advokát povinen vést o úschově nějakou dokumentaci?

O nakládání s peněžními prostředky, cennými papíry nebo jiným majetkem klienta v souvislosti s prováděním jejich úschov vede advokát dokumentaci, kterou klientovi na požádání předloží. Tato dokumentace musí zachycovat veškeré operace s prostředky klienta s tím, že se v ní odliší prostředky klienta od jiných prostředků, vedených na účtech advokáta. Veškeré písemnosti (smlouvu o správě majetku, kopie dokladů, plnou moc, popřípadě další listiny vzniklé v souvislosti se správou majetku) uchovává advokát po dobu 10 let od ukončení správy.

Vyplývají pro advokáta nějaké povinnosti ze zákona proti praní špinavých peněz?

Při uzavírání smluv o úschově je advokát povinen provést identifikaci klienta, a to ve smyslu § 2 odst. 1 písm. g) zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Má rovněž další povinnosti stanovené tímto zákonem, např. nahlášení podezřelého obchodu, kontrola klienta aj.

Jak mám postupovat, pokud mi advokát způsobí při úschově škodu?

Pokud vám advokát způsobí při úschově škodu, např. pokud vám v termínu nevyplatí příslušné peněžní prostředky, okamžitě jej o této skutečnosti informujte a požadujte, aby splnil svoji povinnost a škodu nahradil. Pokud tak neučiní nebo pokud jej nelze kontaktovat, informujte Českou advokátní komorou, která provede kontrolu.

Kontrolní rada je oprávněna od peněžního ústavu požadovat ověření informací předkládaných advokátem. Peněžní ústav je povinen pro potřeby kontroly správy peněžních prostředků svěřených do úschovy advokáta sdělit Komoře na její písemnou žádost údaje o číslech účtů úschov advokáta nebo jeho jiných jedinečných identifikátorech, jakož i o jejich stavu a změnách. Komora je povinna údaje získané podle předchozí věty zachovávat v tajnosti a chránit je před zneužitím, nicméně může s nimi pracovat pro účely kontrol a následného případného kárného postihu advokáta.

Pokud se domníváte, že se advokát dopustil trestného činu, podejte na něj trestní oznámení. Zároveň s tím (zejména je-li obava, že advokát neoprávněně nakládá s peněžními prostředky) může klient podat u příslušného soudu žalobu na vydání věci s návrhem na předběžné opatření, kterým by soud zakázal advokátovi s peněžními prostředky nakládat.

Je advokát pojištěn pro případ, že klientovi způsobí škodu?

Advokát je ze zákona pojištěný pro případ, že způsobí klientovi škodu při poskytování právních služeb, stejně jako např. notář. Advokát je povinen vhodným způsobem poučit klienta o rozsahu pojištění, které se vztahuje na předmět úschovy, včetně právní úpravy pojištění pohledávek z vkladů podle zákona o bankách. Pokud klient oznámí advokátovi požadavek na náhradu škody, je advokát povinen o tom informovat svou pojišťovnu a poskytnout jí veškerou součinnost při šetření škodní události.

Ve vztahu k advokátním úschovám se však pojištění nevztahuje na úmyslné protiprávní jednání, ani na hrubou nedbalost související s úschovou. Je potřeba si uvědomit, že žádná pojišťovna nepojistí nikoho pro případ úmyslného trestného činu! V tomto směru se advokátní úschova neliší od jakýchkoli jiných úschov – proti zpronevěře se nelze nijak pojistit!

Jak je to s odpovědností advokáta?

Advokát je odpovědný za veškerá pochybení. V případě, že poruší své povinnosti při advokátní úschově (např. provádí více úschov na společném účtu, použije peněžních prostředků klienta k jinému než sjednanému účelu atp.), dopustí se tím kárného provinění, za které je mu uloženo některé z kárných opatření (včetně pokuty nebo vyškrtnutí ze seznamu advokátů). Tím není dotčena jeho odpovědnost podle trestního zákona a příslušných ustanovení občanského zákoníku. Advokát odpovídá celým svým majetkem za škodu, kterou při advokátní úschově způsobí!

Pokud bych byl(a) obětí trestného činu ze strany advokáta např. zpronevěry peněžních prostředků, může být odškodněn?

Ano, dle zákona je zřízen Garanční fond České advokátní komory, z něhož mají být odškodněni klienti poškození trestnou činností advokáta v souvislosti s úschovou peněžních prostředků.

Jde typicky o případ trestného činu zpronevěry podle § 206 trestního zákoníku. Pro tento případ zavádí zákon právo klienta na čerpání náhrady z Garančního fondu ve výši 2,5 mil. Kč, popř. 5 mil. Kč, jde-li o úschovu kupní ceny plynoucí z prodeje nemovité věci, která slouží k bydlení podle evidence v katastru nemovitostí. Uvedené limity se týkají jedné úschovy, tj. úschovy peněžních prostředků v jedné věci (tedy v rámci jednoho obchodu ve smyslu AML zákona).

Pokud bude v rámci jedné úschovy poškozeno několik klientů, budou tito klienti uspokojeni poměrně do souhrnné výše 2,5 mil Kč (resp. 5 mil. Kč) na jednu úschovu. Zákon rovněž stanoví zásadu, podle které nepostačují-li prostředky fondu k uspokojení všech nároků, uspokojí se poměrně; neuspokojená část nároku se vyplatí v dalším termínu (tzv. příští rok).

Okamžikem vyplacení náhrady z Garančního fondu přechází ze zákona pohledávka vůči advokátovi-škůdci na Českou advokátní komoru, která ji může po advokátovi vymáhat. Jde o přechod pohledávky ze zákona, není k němu potřeba žádné právní jednání poškozeného klienta nebo Komory.

 

Samotnou tvorbu Garančního fondu, výši příspěvku, podmínky pro výplatu náhrad a další podrobnosti stanoví stavovský předpis, a to usnesením sněmu. Návrh usnesení bude předložen představenstvem ke schválení na  9. sněmu České advokátní komory dne 3. 10. 2025.

 

Základní informace k advokátním úschovám

Animace načítání