cak logo

MOJE PENÍZE A DLUHY

 

65. Jak mohu zjistit, jestli mám nějaké dluhy?

Na prvním místě by bylo vhodné zjistit, zda proti tobě není nařízena exekuce. Exekutorská komora ČR vede Centrální evidenci exekucí, ze které lze získat výpis buď přímo u Exekutorské komory nebo také na pobočkách České pošty se službou Czech POINT. Náhled do Centrální evidence exekucí je dostupný i na webových stránkách www.ceecr.cz. Cena náhledu na webových stránkách je 60 Kč bez ohledu na počet stran.

Pokud chceš zjistit, zda proti tobě nejsou ohledně tvých dluhů vedena nějaká soudní řízení, můžeš zaslat soudu příslušnému dle tvého bydliště přípis s tímto dotazem (k tomu viz blíže odpověď na otázku 60).

Dále by bylo vhodné zjistit, zda nedlužíš státu na odvodech sociálního a zdravotního pojištění. Za tímto účelem můžeš kontaktovat příslušnou správu sociálního zabezpečení (typicky podle místa bydliště) a tvou zdravotní pojišťovnu. Pokud máš vlastní živnost, tak je rovněž vhodné kontaktovat s tímto dotazem příslušný finanční úřad.

Dalším krokem by měla být kontrola stavu tvých účtů u bank, kontrola stavu splácení úvěrů nebo hypotéky. Pokud bydlíš v nájmu, tak je třeba zjistit od pronajímatele/poskytovatele služeb, zda nejsi v prodlení s platbami nájemného, služeb a podobně.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

66. Odpovídám za dluhy své biologické rodiny?

Obecně ne. Za dluhy někoho jiného (ať už příbuzného či nikoliv) ovšem můžeš odpovídat v případě, kdy ses zaručil/a za dluh druhé osoby, nebo pokud jsi přímo spoludlužníkem (tj. dluh vám vznikl společně). V případě ručení má věřitel právo, pokud primární dlužník neplní, domáhat se uhrazení pohledávky po ručiteli.

 

Pokud se jako spoludlužník zavážeš splnit věřiteli daný závazek „společně a nerozdílně“, má věřitel právo vymáhat svoji pohledávku po kterémkoliv z vás. Spoludlužník, který by zaplatil věřiteli částku přesahující výši jeho ideálního podílu, má právo vymáhat takový přeplatek po spoludlužníku. Rovněž ručitel může po dlužníkovi vymáhat to, co za něj zaplatil.

 

V případě že žiješ v manželství, tak se věřitel může domáhat vymožení pohledávky i po tvém manželovi/manželce, pokud tvůj dluh vznikl za trvání manželství a spadá do režimu společného jmění manželů.

 

V případě úmrtí člena tvé biologické rodiny, který byl předlužen, nemáš jakožto dědic povinnost dědictví přijmout (a s ním i dluhy) a můžeš jej odmítnout. Pokud si nejsi jistý, zda je dědictví předluženo, můžeš uplatnit v rámci dědického řízení výhradu soupisu pozůstalosti a dědictví následně odmítnout.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

67. Co je to platební rozkaz a co mám dělat, když ho dostanu?

Platební rozkaz je druh soudního rozhodnutí, které soud vydává, je-li v žalobě uplatněno právo na zaplacení peněžité částky. Takže pokud někomu dlužíš peníze a ten na tebe podá žalobu k soudu, může ti od soudu přijít platební rozkaz.

 

V platebním rozkazu ti soud uloží, abys do 15 dnů od doručení platebního rozkazu žalobci zaplatil/a uplatněnou pohledávku a náklady řízení nebo abys v téže lhůtě podal/a odpor u soudu, který platební rozkaz vydal.

 

Podá-li i jen jeden ze žalovaných včas odpor, ruší se tím platební rozkaz v plném rozsahu a soud nařídí jednání. Pokud tedy s platebním rozkazem nesouhlasíš a žalobci nedlužíš, můžeš se proti platebnímu rozkazu bránit podáním odporu. Musíš jej však podat nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy ti byl platební rozkaz doručen. Podání odporu není nijak zpoplatněno.

 

Platební rozkaz, proti kterému nepodáš odpor, má účinky pravomocného rozsudku. Rozhodnutí je tudíž závazné pro žalobce i pro tebe. Proti pravomocnému platebnímu rozkazu nelze podat odvolání (kromě nákladů řízení) a částku stanovenou platebním rozkazem musíš zaplatit. Pokud nezaplatíš, dlužná částka může být vymáhána v rámci exekuce.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

68. Na co si dát právně pozor, když někomu půjčuji peníze?

Pokud někomu půjčuješ peníze, je vždy dobré si zjistit, zda je schopný ti peníze vrátit, zda plní své závazky a nemá nějaké dluhy. Za tímto účelem je vhodné si ověřit, zda proti němu není nařízena exekuce. Exekutorská komora ČR vede Centrální evidenci exekucí, ze které lze získat výpis buď přímo u Exekutorské komory nebo také na pobočkách České pošty se službou Czech POINT. Náhled do Centrální evidence exekucí je dostupný i na webových stránkách www.ceecr.cz. Cena náhledu na webových stránkách je 60 Kč bez ohledu na počet stran.

 

Dalším registrem, který poskytuje údaje o solventnosti osoby, je insolvenční rejstřík. 

Na webových stránkách https://isir.justice.cz/isir/common/index.do si můžeš ověřit, zda daná osoba není v insolvenci. Nahlížení do insolvenčního rejstříku není zpoplatněno.

 

Pokud jsi provedl/a výše uvedené prověření a chceš dané osobě půjčit peníze, rozhodně o tom sepište smlouvu. Jedná se o smlouvu o zápůjčce podle § 2390 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. V případě, kdy ti dlužník závazek nezaplatí, tak se můžeš obrátit na soud a písemná smlouva podepsaná dlužníkem je výrazně silnějším důkazem než pouhá ústní dohoda, takže pro tebe bude jednodušší domoci se svých peněz.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

69. Co je to exekuce a jak ji mohu zabránit?

Exekucí se rozumí nařízení výkonu rozhodnutí. V praxi to znamená, že pokud je proti tobě vedeno řízení (např. o zaplacení peněžité částky) a soud rozhodne, že jsi povinen zaplatit určitou částku a rozhodnutí nabyde právní moci, ty částku uvedenou v rozhodnutí nezaplatíš, tak bude s největší pravděpodobností nařízena exekuce k vymožení této částky.

Soud pověří na návrh věřitele vedením exekuce soudního exekutora. Podkladem pro exekuci je exekuční titul, kterým nejčastěji bývá rozsudek nebo platební rozkaz, rozhodčí nález atd.

Exekutor ti zašle vyrozumění o zahájení exekuce spolu s výzvou ke splnění vymáhané povinnosti, ve které ti dá 30denní lhůtu ke splnění povinnosti. Takže pokud chceš exekuci zabránit, zaplať ve lhůtě částku uvedenou ve výzvě exekutora ke splnění vymáhané povinnosti. Pokud tak učiníš, zaplatíš snížené náklady a odměnu exekutora.

Zahájení exekuce pro tebe, jakožto dlužníka, znamená, že nesmíš se svým majetkem nakládat nad rámec běžné činnosti. Pokud nezaplatíš dluh ani ve 30denní lhůtě stanovené exekutorem, exekutor může zabavit peníze na tvých účtech, nařídit srážky ze mzdy, nebo prodat tvůj movitý a nemovitý majetek. Tyto způsoby lze mezi sebou navzájem kombinovat.

Pokud se domníváš, že exekuce je vedena neprávem, třeba proto že jsi už dlužnou částku zaplatil, podej návrh na zastavení exekuce. Pokud lze předpokládat, že exekuce bude zastavena, exekutor exekuci odloží. Návrh na odklad exekuce můžeš podat také, pokud jsi přechodně v takové situaci, že by provedení exekuce mělo zvláště nepříznivé následky pro tebe nebo tvou rodinu a oprávněný (věřitel) by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen. Návrh je třeba velmi přesně zdůvodnit, jinak jej exekutor může ve lhůtě 7 dnů odmítnout.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

70. Jaké jsou moje možnosti, když nemám na splácení dluhu?

Obecně platí, že vždy je dobré se nejdříve snažit dohodnout. Pokud věřiteli vysvětlíš včas svou situaci (např. úraz, změna zaměstnání aj.), může ti vyjít vstříc a umožní ti dočasné odložení splátek nebo alespoň jejich snížení.

 

Banka nebo jiný věřitel tě budou patrně nejdříve vyzývat k zaplacení a obdržíš několik upomínek. Je třeba brát v potaz, že tyto upomínky bývají často zpoplatněné. Dále je třeba počítat s variantou, že věřitel může svůj dluh předat advokátovi, který ti zašle předžalobní výzvu ke splnění. Věřitel po tobě bude následně chtít uhradit i odměnu advokáta, která se pohybuje v řádech tisícikorun. Pokud nezaplatíš dlužnou částku ani po předžalobní výzvě, je třeba očekávat, že na tebe věřitel podá žalobu k soudu.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

71. Co když mi přijde výzva, že mám uhradit dluh, ale já na něj nemám?

Vždy je dobré se nejdříve s věřitelem snažit dohodnout, aby ti vyšel vstříc a umožnil ti dočasné odložení splátek nebo alespoň jejich snížení.

 

Pokud jsi ovšem zadlužen/a a nemáš peníze na splácení svých závazků, možné řešení by pro tebe představovalo oddlužení jako jeden ze způsobů řešení úpadku dlužníka v rámci insolvenčního řízení. Nejprve je třeba zjistit, zda jsi v úpadku, což je jeden z předpokladů pro to, aby bylo oddlužení schváleno soudem. § 3 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon, definuje úpadek dlužníka tak, že má dlužník více věřitelů a peněžité závazky po dobu delší než 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit.

 

Dalším předpokladem pro schválení oddlužení je stálý příjem postačující minimálně k úhradě odměny insolvenčního správce a odpovídající částky věřitelům. Dále musíš být schopen splatit své dluhy na výživném a odměnu sepisovateli svého návrhu na povolení oddlužení. Návrh na oddlužení za tebe totiž může sepsat a podat pouze advokát, notář, soudní exekutor, insolvenčním správce nebo akreditovaná osoba. Tento odborník je zároveň povinen tě poučit o průběhu oddlužení. Návrh na oddlužení se podává k insolvenčnímu soudu (krajský soud dle místa tvého bydliště) spolu s insolvenčním návrhem. Náležitosti návrhu na oddlužení včetně vysvětlení postupu soudu při oddlužení jsou obsaženy v § 389 a násl. zákona č. 182/2006 Sb., insolvenčního zákona.

 

Pokud jsi v úpadku a splnil jsi veškeré podmínky, soud ti povolí oddlužení a jmenuje insolvenčního správce. Správci za jeho výkon náleží zákonem stanovená odměna, která se odvíjí od toho, jestli bude oddlužení provedeno jednorázovým zpeněžením majetku nebo plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Způsob oddlužení určí dohodou věřitelé, případně soud. Při oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty jsi povinen/a po dobu nejvýše 5 let měsíčně splácet prostřednictvím insolvenčního správce věřitelům ze svých příjmů určitou částku a zároveň vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení tvůj majetek.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

72. A co když vůbec nesouhlasím s tím, že bych ho měl platit?

Důležité je vždy včas komunikovat. Pokud s dluhem nesouhlasíš, co nejrychleji se pokus svou záležitost vyřešit s věřitelem. Možná si jen neuvědomuješ, že ti vznikl nějaký dluh, nebo jsi podepsal/a smlouvu, kterou sis pořádně nepřečetl/a. V každém případě je třeba začít věc řešit co nejdříve, ať zbytečně nenarůstají další náklady za upomínky, právní zastoupení, soudní poplatky atd.

 

Pokud jste se s věřitelem nedohodli, lze očekávat, že se se svým nárokem obrátí na soud. V rámci soudního řízení máš široké možnosti pro svou obranu – např. můžeš se nechat zastoupit advokátem, předkládat důkazy a soud je povinen tě vyslechnout.

 

V případě, že soud rozhodne ve prospěch věřitele a rozhodnutí se stane pravomocné, tak za předpokladu, že nezaplatíš, pověří soud na návrh věřitele výkonem rozhodnutí soudního exekutora. Exekutor ti zašle vyrozumění o zahájení exekuce spolu s výzvou ke splnění vymáhané povinnosti, ve které ti dá 30denní lhůtu ke splnění povinnosti. Pokud tak učiníš, zaplatíš snížené náklady a odměnu exekutora.

 

Nesouhlasíš-li s exekucí a domníváš se, že je proti tobě vedena neoprávněně, můžeš podat exekutorovi písemný návrh na zastavení exekuce. Typicky se jedná o případy, kdy pohledávka, která je vymáhána exekucí, byla již plně uhrazena před zahájením exekučního řízení, nebo ti nebylo doručeno rozhodnutí, které je exekučním titulem. Pokud byla zaplacena jen určitá část dluhu, pak budeš žádat částečné zastavení exekuce.

 

Pokud ses bez své viny ocitl/a přechodně v situaci, kdy by provedení exekuce mohlo mít pro tebe nebo pro tvoji rodinu zvláště nepříznivé následky a věřitel by nebyl odkladem exekuce vážně poškozen, můžeš podat exekutorovi písemný návrh na odklad exekuce.

 

Pokud dle tvého názoru soudní exekutor postupuje nesprávně, máš možnost podat stížnost Exekutorské komoře nebo Ministerstvu spravedlnosti. Je třeba vzít v potaz, že stížnost nenahrazuje návrh na zastavení nebo odložení exekuce.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

73. Jak se mohu bránit proti neoprávněným nárokům na zaplacení?

Stejně jako u předchozí odpovědi, důležité je vždy včas komunikovat. Pokud s dluhem nesouhlasíš, co nejrychleji se pokus svou záležitost vyřešit s věřitelem. Možná si jen neuvědomuješ, že ti vznikl nějaký dluh, nebo jsi podepsal/a smlouvu, kterou sis pořádně nepřečetl/a. V každém případě je třeba začít věc řešit co nejdříve, ať zbytečně nenarůstají další náklady za upomínky, právní zastoupení, soudní poplatky atd.

 

Pokud jste se s věřitelem nedohodli, lze očekávat, že se se svým nárokem obrátí na soud. V rámci soudního řízení máš široké možnosti pro svou obranu – např. můžeš se nechat zastoupit advokátem, předkládat důkazy a soud je povinen tě vyslechnout.

V případě, že soud rozhodne ve prospěch věřitele a rozhodnutí se stane pravomocné, tak za předpokladu, že nezaplatíš, pověří soud na návrh věřitele výkonem rozhodnutí soudního exekutora. Exekutor ti zašle vyrozumění o zahájení exekuce spolu s výzvou ke splnění vymáhané povinnosti, ve které ti dá nejméně 30denní lhůtu ke splnění povinnosti. Pokud tak učiníš, zaplatíš snížené náklady a odměnu exekutora.

 

Nesouhlasíš-li s exekucí a domníváš se, že je proti tobě vedena neoprávněně, můžeš podat exekutorovi písemný návrh na zastavení exekuce. Typicky se jedná o případy, kdy pohledávka, která je vymáhána exekucí, byla již plně uhrazena před zahájením exekučního řízení, nebo ti nebylo doručeno rozhodnutí, které je exekučním titulem. Pokud byla zaplacena jen určitá část dluhu, pak budeš žádat částečné zastavení exekuce.

 

Pokud ses bez své viny ocitl/a přechodně v situaci, kdy by provedení exekuce mohlo mít pro tebe nebo pro tvoji rodinu zvláště nepříznivé následky a věřitel by nebyl odkladem exekuce vážně poškozen, můžeš podat exekutorovi písemný návrh na odklad exekuce.

Pokud dle tvého názoru soudní exekutor postupuje nesprávně, máš možnost podat stížnost Exekutorské komoře nebo Ministerstvu spravedlnosti. Je třeba vzít v potaz, že stížnost nenahrazuje návrh na zastavení nebo odložení exekuce.

 

Zpracovatel: Edita Bolková

74. Co je to insolvence a je to řešení pro mě?

Insolvence je způsob řešení dluhů osob, které se ocitnou v úpadku. Pokud máš více dluhů, než jsi schopen splácet, máš exekuce, může tvé problémy vyřešit insolvenční řízení. Základní podmínkou pro vstup do insolvenčního řízení je úpadek. To znamená, že máš alespoň dva různé věřitele, vůči nimž máš dluh déle než 30 dnů po splatnosti a nejsi schopen tyto dluhy splácet. Insolvence může probíhat několika způsoby, pro tebe však bude nejčastějším řešením oddlužení, plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. 

 

To zjednodušeně znamená, že v rámci insolvence budeš platit k rukám insolvenčního správce každý měsíc splátku, a ta bude následně rozdělena mezi jednotlivé věřitele. Mimo tuto splátku již nic dalšího neplatíš. Po úspěšném projití insolvencí tě soud od placení zbývající části dluhů osvobodí. Pokud tedy máš více dluhů u různých věřitelů, které již nejsi schopen platit a máš pravidelný měsíční příjem, může být pro tebe právě insolvence vhodným řešením.

 

Zpracovatel: Michaela Harudová

75. Co jsou úroky a co úroky z prodlení?

Když si od někoho půjčíš peníze, úrok je cena, kterou za půjčení zaplatíš. Úrok je obvykle vyjádřený procentem za nějaké období. Když je to 10 % p.a., znamená to 10 % za rok. 

 

Jako příklad: půjčíš si 10.000 Kč s tím, že je vrátíš za rok. Za rok pak vracíš to, co sis půjčil/a plus 10 %, v tomhle případě 10.000 Kč plus 1.000 Kč. Tedy celkem 11.000 Kč. 

 

Dávej pozor, za jaké období se úroky počítají – může to být za rok jako v příkladu, ale taky za měsíc nebo den. Pokud vidíš někde úroky za měsíc nebo den, pozor na to – sazba úroků (procento, ve kterém jsou napsané) se ti může zdát malá, ale po přepočtení na roční sazbu to může být hodně peněz. Např. pokud si půjčíš 10.000 Kč s tím, že je vrátíš za rok a úrok je 1 % za den, tak za rok zaplatíš jen na úrocích 1x365, tj. 365 %. A za rok tak vracíš půjčku, 10.000 Kč a úrok 36.500 Kč, celkem tedy 46.500 Kč. 

 

Úrok z prodlení je "trest" za to, že zaplatíš něco pozdě (po splatnosti), třeba půjčku nebo daně nebo nájemné. Úroky můžou být v zákonné výši, v roce 2023 to bylo 15 %. Nebo můžou být dohodnuté. Pak zase dávej pozor nejen na sazbu (%), ale i na období, za které se úrok z prodlení počítá. I když nejsou úroky z prodlení ve smlouvě dohodnuté, může je po tobě ten, komu dlužíš, chtít. 

 

Zpracovatel: Jitka Kadlčíková

76. Mohu se nějak vyhnout úrokům z prodlení?

Ano. Tím, že zaplatíš svůj dluh včas. Když zaplatíš pozdě, může ti věřitel odpustit placení úroku z prodlení, ale nemusí. 

 

Zpracovatel: Jitka Kadlčíková

77. Co když mám společný dluh s někým jiným? Kdo ho musí platit?

To záleží. Buď máš dluh s někým "společně a nerozdílně" a v takovém případě může věřitel přijít jen za tebou a chtít, abys zaplatil/a celý dluh. Např. s kamarádem si společně a nerozdílně vezmete půjčku 10.000 Kč. S kamarádem se domluvíte, že tobě stačí 2.000 Kč a kamarád potřebuje 8.000 Kč. I když jste se s kamarádem takhle domluvili, věřitel může přijít jen za tebou a chtít, ať vrátíš celých 10.000 Kč. Věřitele dohoda, kterou máš s kamarádem, v takovém případě nezajímá. Ty budeš muset zaplatit 10.000 Kč a těch 8.000 Kč chtít po kamarádovi. 

 

Nebo se domluvíte s věřitelem, že dluh není společný a nerozdílný, ale každý dluží jen svojí část. Pak v tom mém případě je na věřiteli, aby po tobě chtěl 2.000 Kč a po kamarádovi 8.000 Kč. Tenhle případ ale není moc častý. Častěji věřitel bude chtít "společně a nerozdílně", je to pro něj trochu jednodušší.

 

Zpracovatel: Jitka Kadlčíková

78. Co je to splátkový kalendář a jak mi může pomoci?

Splátkový kalendář spočívá v rozvržení celého dluhu na jednotlivé splátky, které odpovídají tvým finančním možnostem. Pokud si bereš půjčku nebo úvěr, zpravidla bude jeho vrácení určeno v jednotlivých splátkách. Je pak důležité, aby již při uzavírání smlouvy výše splátek odpovídala tvým finančním možnostem. V průběhu splácení si pak musíš hlídat termíny splatnosti jednotlivých splátek, protože v případě prodlení, by věřitel mohl požadovat zaplacení celého dluhu najednou a takové prodlení by mohlo být spojeno i se smluvními pokutami. Splátkový kalendář si můžeš domluvit také s věřitelem, který se již domáhá zaplacení celého dluhu najednou, ať již před soudem nebo v exekuci. Tento postup pak může být výhodný i pro věřitele, který by jinak musel vynaložit náklady na vymáhání dluhu. Je tedy vhodné se v takovém případě pokusit s věřitelem domluvit na splátkovém kalendáři, který bude výhodný pro obě smluvní strany.  

 

Zpracovatel: Michaela Harudová

79. Co když jsem ručil za někoho jiného a teď musím platit?

Věřitel by měl v případě ručení za závazek jiné osoby požadovat zaplacení dluhu nejprve po dlužníkovi, kterého by měl k zaplacení dluhu vyzvat v písemné formě a stanovit mu k zaplacení přiměřenou lhůtu. Výzvy není třeba, je-li nepochybné, že dlužník dluh nesplní.  Pokud dlužník v určené lhůtě dluh nezaplatí, může věřitel požadovat zaplacení dluhu po ručiteli (po tobě). Pokud zaplatíš jako ručitel za někoho jiného, můžeš poté požadovat úhradu vynaložených peněžních prostředků po původním dlužníkovi. Tedy pokud jsi musel/a zaplatit za někoho jiného, můžeš po něm požadovat peníze zpět.  

 

Zpracovatel: Alena Saydueva Knapová

80. Co když mám dluhy na bydlení, jak to řešit?

Pokud bydlíš v nájmu a již ti vznikly dluhy na bydlení, obrať se na pronajímatele, případně obecně na toho, kdo ti bydlení poskytuje, s žádostí o vyřešení situace. S pronajímatelem se můžete dohodnout například na splátkovém kalendáři, v rámci kterého budeš postupně hradit dlužné nájemné. Existuje také řada neziskových organizací a poraden, které ti mohou pomoci v případě existence dluhů. Pokud máš vysoké výdaje na bydlení, můžeš se obrátit na Úřad práce ČR s žádostí o dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) nebo dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc), dle toho, na které dávky dosáhneš. 

 

Zpracovatel: Alena Saydueva Knapová

81. Jak funguje oddlužení a je to možnost pro mě?

Oddlužení je jedním ze způsobů řešení úpadku, tedy situace, kdy máš dluhy, které již nezvládáš splácet. Zjednodušeně je v úpadku ten, kdo má alespoň dva věřitele, vůči nimž má dluhy více než 30 dnů po splatnosti. Pokud jsi v tzv. platební neschopnosti, tedy v situaci, kdy již nejsi nadále schopen své dluhy splácet, může být pro tebe právě oddlužení vhodným řešením.

Nejdříve se musíš obrátit na osobu, která je oprávněná návrh na oddlužení zpracovat, tj. advokáta, notáře, soudního exekutora, insolvenčního správce nebo tzv. akreditovanou osobu, jejich seznam najdeš na stránkách Ministerstva spravedlnosti (https://sako.justice.cz/). Odměna za zpracování návrhu je stanovena pevně a činí 4.000 Kč bez DPH pro jednotlivce, při oddlužení manželů je to 6.000 Kč + DPH, akreditované osoby zpracovávají návrh bezplatně.

Oprávněná osoba návrh sepíše a podá na příslušný krajský soud. Ten následně návrh posoudí, a pokud splňuje všechny zákonné podmínky, rozhodne o tvém úpadku

V průběhu oddlužení pak bude každý měsíc srážena z tvého příjmu určitá částka, která bude insolvenčním správcem rozdělena mezi jednotlivé věřitele. Zbývající část příjmu bude již určena pro tvé potřeby. Kromě splátky v oddlužení nic dalšího nikomu neplatíš.

Exekuce nelze provést, věřitelé nemohou své dluhy vymáhat jinak než v rámci oddlužení. Za dobu pěti let bys pak měl splatit alespoň 30 % veškerých svých dluhů. Po úspěšném skončení oddlužení soud Ti soud zbývající část dluhů odpustí.  

 

Zpracovatel: Michaela Harudová

82. Co když dluhy zdědím?

Vždy tu existuje možnost dohodnout se s věřitelem na prominutí dluhu nebo jeho části. Nejprve je však nutné ověřit, zda za tento konkrétní dluh skutečně jako dědic odpovídáš. Dluhy není možné zdědit jen tak "zčistajasna". Proti zdědění dluhů je potřeba se bránit včas, ještě během řízení o dědictví (pozůstalosti). 

 

Nejprve totiž musí proběhnout řízení o pozůstalosti a pouze dědicové, kteří jsou k němu přizváni či připuštěni jako účastníci usnesením soudu, mohou případně zdědit i zůstavitelovy dluhy. Příslušný notář, který provádí řízení, zjišťuje i stav majetku a dluhů, které patří do dědictví. Při tom se může zjistit, že zesnulý měl více dluhů než majetku (dědictví je předluženo). V takovém případě můžeš jakožto dědic navrhnout provedení likvidace pozůstalosti, při kterém se majetek v podstatě rozdělí mezi známé věřitele a dědicové pak již žádné dluhy nedědí. Jako dědic můžeš také dědictví odmítnout

 

Pokud dědictví neodmítneš, ani neproběhne jeho likvidace, měl bys určitě uplatnit tzv. výhradu soupisu. Pak jsi povinen uhradit zděděné dluhy pouze do výše ceny majetku, který jsi zdědil. Bez výhrady soupisu odpovídáš za dluhy zůstavitele v plné výši. Pokud tedy věřitel požaduje zaplacení dluhu, o kterém tvrdí, že jsi ho zdědil, je potřeba se nejprve ujistit, zda jsi byl vůbec účastníkem dědického řízení, zda neproběhla likvidace pozůstalosti, zda jsi dědictví neodmítl, a zda sis vyhradil soupis pozůstalosti. Od toho se pak odvíjí povinnost dědice (tebe = dlužníka) dluh zaplatit a také se od tohoto odvíjí případná výše této povinnosti (dědic ne vždy odpovídá za celou částku dluhu). Pokud sis, jakožto dědic, vyhradil soupis a už dříve na zděděné dluhy zaplatil částku, která odpovídá ceně zděděného majetku, na další zděděné dluhy již nejsi povinen nic platit.

Pokud tě jako dědice v dědickém řízení zastupoval opatrovník, který špatně hájil tvé zájmy, je někdy možné se po něm (případně po jeho zaměstnavateli) domáhat náhrady škody odpovídající výši dluhů, které bys nemusel platit, pokud by opatrovník jednal řádně.

 

Zpracovatel: Hana Erbsová

83. Kde mohu získat poradenství ohledně dluhů a finančních problémů?

Existuje několik zdrojů, kde můžete získat potřebné informace o financích, ale také dluzích a finančních problémech.

Bezplatnou radu můžeš získat například v neziskové organizaci Člověk v tísni (https://www.clovekvtisni.cz/potrebuji-pomoci) či v Dluhové poradně (https://www.dluhovaporadna.cz/).

 

Svou situaci můžeš také konzultovat s finančním poradcem, který ti pomůže nastavit rozpočet či refinancování půjček. U finančního poradce je však třeba počítat s tím, že se nejedná o bezplatnou službu.

 

Mnoho užitečných informací lze najít také na internetu. Zde je však potřeba vždy dbát na důvěryhodnost získaných informací, a to buď vyhledáváním na odborných webových platformách či ověřením nalezené informace z více zdrojů.

 

Pokud ses do finančních problémů již dostal, je důležité situaci bezodkladně řešit a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. Odkládání řešení se nevyplácí, neboť u dlužné částky mohou narůstat úroky z prodlení či penále, kterými se dluh zvyšuje.

 

Zpracovatel: Tereza Koukalová

84. Co to znamená „osobní bankrot“ – a je to možnost pro mě?

Osobní bankrot je jiný termín, který používáme pro oddlužení. Je to situace, kdy už nezvládáš platit své dluhy, věřitel se domáhá jejich zaplacení u soudu nebo máš exekuce. V této situaci je pro tebe možným řešením právě osobní bankrot neboli oddlužení. Základní podmínkou pro vstup do oddlužení je stálý příjem ze zaměstnání.

 

Nejdříve se musíš obrátit na osobu, která je oprávněná návrh na oddlužení zpracovat, tj. advokát, notář, soudní exekutor, insolvenční správce nebo tzv. akreditovaná osoba, jejich seznam najdeš na stránkách Ministerstva spravedlnosti (https://sako.justice.cz/). Odměna za takové zpracování je stanovena pevně a činí 4.000 Kč bez DPH pro jednotlivce, při oddlužení manželů je to 6.000 Kč + DPH, akreditované osoby návrhy zpracovávají bezplatně.

 

Oprávněná osoba pak návrh sepíše a podá na příslušný krajský soud. Ten následně návrh posoudí, a pokud splňuje všechny zákonné podmínky, rozhodne o tvém úpadku.

 

V průběhu oddlužení pak bude každý měsíc srážena z tvého příjmu určitá částka, která bude insolvenčním správcem rozdělena mezi jednotlivé věřitele. Zbývající část příjmu bude již určena pro Tvé potřeby. Kromě splátky v oddlužení již nic dalšího nikomu neplatíš. Exekuce nelze provést, věřitelé již nemohou své dluhy vymáhat jinak než v rámci oddlužení.

 

Za dobu pěti let bys pak měl splatit alespoň 30 % veškerých svých dluhů. Po úspěšném skončení oddlužení Ti soud zbývající část dluhů odpustí. 

 

Zpracovatel: Michaela Harudová

85. Co to znamená „být bílý kůň“. Jaká jsou rizika?

"Bílého koně" obvykle používají lidé, kteří chtějí zakrýt nějakou svou nekalou (nezákonnou) aktivitu. Hodně často jsou bílými koňmi lidé bez domova nebo jinak ohrožení. Člověk, který bílého koně používá, mu dá podepsat dokumenty, přesvědčí ho, že je všechno bezpečné a dá mu nějakou částku jako odměnu. Případně od něj "koupí" občanku nebo jiné doklady.

 

Bílé koně často vidíme jako jednatele společností, které nepodnikají úplně v souladu se zákonem. Nebo třeba jako lidi, na jejichž jméno a doklady si někdo vzal půjčku nebo podepsal směnku. Bílý kůň ani nemusí vědět, co všechno za něj bylo podepsané nebo co dělá společnost, kde je jako jednatel.

 

A z toho plynou rizika. Pokud se z tebe stane bílý kůň, může po tobě věřitel chtít třeba vrácení půjčky nebo třeba ručení za dluhy, i když sis žádnou půjčku nevzal/a. Můžeš jít i do vězení. A to aniž bys tušil/a, že nějakou půjčku máš, nebo že jsi ručitelem, nebo co se vlastně děje. Pokud ti někdo nabídne, abys mu dal/a (podepsal/a) plnou moc nebo podepsal/a nějaké dokumenty s tím, že je všechno bezpečné a nic ti z toho nehrozí, nedělej to. Neprodávej své doklady. A to ani kdyby se ti peníze od toho člověka hodily. Rizika jsou pro tebe obrovská a můžou se s tebou vléct hodně dlouho a hodně ti zkomplikovat život.

 

Zpracovatel: Jitka Kadlčíková

86. Co je to Milostivé léto? Může mi pomoct?

Milostivé léto je jednorázová iniciativa státu, která umožňuje odpuštění tzv. příslušenství dluhu (úroky, penále za prodlení s platbou, exekuční náklady), ale nikoliv samotného dluhu. Týká se zejména starších dluhů na daních, sociálním pojištění, soudních poplatcích, případně na místních poplatcích (pokud tak stanoví obec usnesením).

 

Pokud jsi dlužníkem a dobrovolně dluh zaplatíš v zákonem stanovené lhůtě, nemusíš platit jejich příslušenství. Milostivé léto však nevyřeší dluhy, které z různých důvodů nechceš či nemůžeš zaplatit. Milostivé léto bylo vyhlášeno již několikrát, jeho podmínky jsou vždy stanoveny zákonem, přičemž nebyly vždy stanoveny stejně.

 

Je tedy potřeba se vždy informovat o tom, zda tato akce aktuálně probíhá, a jaké jsou její konkrétní podmínky. Tyto informace jsou obvykle dohledatelné na internetu, případně se lze s dotazem obrátit např. na Člověk v tísni, nebo občanské poradny.

 

Zpracovatel: Hana Erbsová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOJE PENÍZE A DLUHY

Animace načítání